Prirodainfo.cz  >  Články  > Lovci na štěrkovně u Hlučína

Lovci na štěrkovně u Hlučína

Lovci na štěrkovně u Hlučína
přečteno 11271x 30.11.2007

Po přečtení různých pozorování na internetu jsem se rozhodl opět navštívit štěrkovnu u Hlučína.


Štěrkovnu jsem navštívil v dopoledních hodinách a počty shromážděných ptáků byly dost vysoké. Kompletní seznam pozorování najdete tady.

Při sestupu k vodě se všichni ptáci vzdálili a neplánoval jsem focení, ale časlé návštěvy rybářů snižují plachost ptáků a po chvilce čekání v jedné malé zátočině připluly 2 zajímavé druhy: potáplice malá a kajka mořská.

Lehnul jsem si na břeh do sněhu hned na hraně vodní hladiny a v klidu čekal na proplouvající ptáky.

Jako první připlula kajka. Dost mě to překvapilo, protože jsem si ji nevšiml na hladině. V přestávkách mezi lovením se zdržovala v hejnu kachen divokých. Tato potápivá kachna je výborný lovec. Předváděla excelentní výkony. Co ponor to rybka. Vždy asi po 3 rybkách vyplula ze zátočiny na otevřenou hladinu k odpočinku.

Hned za kajkou se najednou vynořily 3 potáplice malé. Naposledy před vynořením byly asi 50m od břehu a tak je jasné, že pod vodou to taky umí dobře.

Na porvní pohled se loveckou úspěšností nemohly zdaleka rovnat kajce. S rybkou vypluly až asi co 10 ponor, ale výsledky nemohou být přesné, protože s ohledem na svou menší velikost v porovnání s kajkou musely odolávat většímu tlaku loupeživých racků chechtavých. Všiml jsem si, že pár krát polykaly rybku i pod vodou a při vynoření jsem viděl jen zbytek ocasní ploutve.

Elegantní ponor potáplice malé.

Racci chechtaví aktivně rybky neloví, ale po zaregistrování lovících potáplic a kajky hned přilétli a snažili se úlovky ukrást. U kajky jim to moc nešlo, ta byla průbojnější, ale potáplice o svůj úlovek často přišly.

Tato ryba vypadá v poměru k racku jako přespříliš velké sousto, ale racek se nedal a do pár sekund zmizela v krku.

Leszek Madzia

ŽIVOČICHOVÉ

LOKALITA

Štěrkovna u Hluč...
Hlučín
Zajímavá lokalita

Hlučínská štěrkovna se nachází 20km od Ostravy. Významné shromaždiště.

zpět na články nahoru