ENCYKLOPEDIE

Prirodainfo.cz  >  Encyklopedie >  Savci  >  Sudokopytníci  >  Zubr

FOTOGRAFIE ŽIVOČICHA

Zubr

ZVUKY ŽIVOČICHA

  • Je vyžadována vyšší verze FLASH PLAYERu.
      

LOKALITY VÝSKYTU ŽIVOČICHA

ČLÁNKY

POZOROVÁNÍ ŽIVOČICHA

číslo :3092.00
řád :Sudokopytníci
čeleď :Turovití
rod :Bizon
druh :

Zubr

vědecký název :Bison bonasus
výskyt :V historických dobách zubr obýval území od Evropy po Kavkaz a východní Sibiř, snad i severovýchodní Čínu. Na západě kontinentu se začal jeho osud naplňovat už na přelomu 1. a 2. tisíciletí n. 1., na východě přežil o pár století později.
výskyt v ČR :Pokud jde o naše území, jsou nálezy pozůstatků zubra mimořádně vzácné, a tak není vyloučené, že se u nás vyskytoval řídce či zcela chyběl. Pro úplnost připomeňme, že v 16. století byli zubři polodivokým způsobem chováni v lesích v okolí Brandýsa nad Labem a na Křivoklátsku, oborový chov byl v té době zaveden např. v pražské Královské oboře. Také v současné době se občas objevují úvahy o znovuobnovení chovu zubra u nás (např. v Doupovských horách či na Šumavě), je však otázkou, zda by takový krok byl v našich podmínkách přínosným ochranářským projektem (za současného stavu naší krajiny je nereálné uvažovat o volném pohybu zubrů) či spíše mediálně zajímavou atrakcí.
popis :Zubr dorůstá délky 2,5-3,5 m, výšky v kohoutku i přes 1,5 m a hmotnosti do 900-1000 kg. Jeho postava má typickou siluetu - hlava sedí na krátkém krku a je obvykle držena ve skloněné poloze, takže nejvyšším bodem těla je kohoutek. Tělo kryje hustá vlnatá srst (v zimě mnohem delší než v létě) a u dospělých samců přechází na krku v mohutnou hřívu. Také ocas je hustě osrstěný. Rohy zubra jsou krátké (do 56 cm). Zubr je rovněž vysloveně lesní tur a nejlépe mu vyhovují listnaté a smíšené porosty v rovinatých terénech s bohatě vyvinutým keřovým a bylinným patrem.
způsob života :
rozšíření v ČR :0 - vyhubený
hmotnost těla (G) :až 1000 kg
délka těla (LC) :2,5-3,5 m
délka ocasu (LCd) :-
délka zadního chodidla : (LTp)-
výška ušního boltce (LA) :-
délka předloktí (LAt) :-
výška ušního víčka - tragu : (LT)-
výška v kohoutku (AC) :i přes 1,5 m
poznámka :Osud zubra (Bison bonasus, syn. Bos bonasus) byl příznivý, neboť se ho na poslední chvíli podařilo zachránit. Aniž bychom zacházeli do všeobecně známých podrobností připomeňme, že po ulovení posledního zubra v Bělověžském pralese (1921) byl s pomocí zvířat chovaných v zajetí zahájen záchranný program, který do dnešní doby pozvedl jeho početnost na několik tisíc jedinců (v některých zemích se dokonce už vypouští z obor do přírody).Sponzor stránek